sobota, 27 lutego 2021

,,Czarna Śmierć. Epidemie w Europie" Susan Scott, Christopher Duncan


 Tytuł oryginału: Return of the Black Death: The World's Greatest Serial Killer
 
Fascynujące w tej książce jest to, że powstała ponad 10 lat temu i opisuje zarazę, która zakończyła się prawie cztery wieki temu a równie dobrze mogłaby odnosić się do tego co dzieje się na świecie obecnie.

Autorzy próbują zdemaskować chorobę, która zbierała swoje największe żniwo pomiędzy XIV a XVII stuleciem. Tropią ją w księgach parafialnych, zbierają zapiski jej współczesnych, chwytają się pozostawionych śladów i tropów by wskazać jednego z najbardziej bezlitosnych i przemieszczających się bez żadnych przeszkód zabójców - dżumę krwotoczną. Określają w jaki sposób dochodzi do infekcji, jak się rozprzestrzenia, ile trwa czas inkubacji oraz jak przebiega sama choroba. I chociaż w większości przypadków choroba jest śmiertelna, to próbują również znaleźć odpowiedź dlaczego niektórzy ludzie po zachorowaniu mogą wyzdrowieć a inni nawet przebywając wśród zakażonych sami nigdy nie zachorują. Wnioski do jakich finalnie dochodzą autorzy są fascynujące i z łatwością można je przenieść na większość chorób zakaźnych.

,,Czarna śmierć" to praca, którą trzeba przeczytać, szczególnie teraz gdy świat walczy z inną pandemią. Już ponad 10 lat temu, na podstawie analizy średniowiecznej pandemii czarnej śmierci czyli dżumy krwotocznej, przygotowali scenariusze, co by było gdyby świat znowu nawiedziła wielka zaraza i jak można z nią walczyć i przed nią się chronić. Jeszcze rok temu te warianty i rozwiązania zakrawały o science fiction. Teraz to nasza rzeczywistość. Marzec i kwiecień 2020 roku pokazały jak łatwo zatrzymać świat i wszystko te rozwiązania, które zdawały się niewyobrażalne są możliwe i konieczne. Ponad 10 lat temu autorzy ostrzegali i zachęcali do obserwacji wirusów odzwierzęcych i snuli dywagacje jak badać łańcuchy rozprzestrzeniania się choroby. Wtedy to była teoria, teraz rzeczywistość.

Chociaż książka koncentruje się na chorobie, która znikła z Europy to mechanizmy i rozwiązania, które przedstawia są bardzo aktualne i uniwersalne. Wręcz szokujące jest to, że pewne elementy w ogóle się nie zmieniły. Rozwiązania stosowane 500 lat temu w przypadku ,,czarnej śmierci" stosujemy także teraz w odniesieniu do koronawirusa. Zmienił się świat, cywilizacja ruszyła do przodu, nastąpił postęp w technologii i medycynie a metody walki z chorobami pozostają takie same, tak samo jak sama natura chorób zakaźnych. Jest to szokujące i zmuszające do zastanowienia. Bardzo otwiera umysł i rozszerza horyzont. Polecam!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza