sobota, 27 lutego 2021

,,Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie" Kelsey Miller

 

Tytuł oryginału: I'll Be There for You: The One about Friends

Przyznaję się na wstępie. ,,Przyjaciół" w całości, od pierwszego do ostatniego odcinka, oglądałam dwa razy. Pierwszy raz na drugim roku studiów, drugi - w zeszłym roku. Tyle całość. Nie robi wrażenia, prawda? Cóż, bo to tylko część prawdy. Do tego powinno dojść setki razy kiedy włączałam ulubione odcinki, trafiałam przypadkowo w telewizji lub oglądałam fragmenty i bloopersy na youTube'ie. Tak, to już zmienia postać rzeczy. Bo ,,Przyjaciele" to serial, który się uwielbia albo się go nie cierpi. Nie ma żadnej opcji po środku. Ja go uwielbiam i chyba znam całkiem dobrze.

Jednak w czym tkwi fenomen ,,Przyjaciół"? Co sprawia, że kolejne pokolenia zasiadają przed ekranem telewizora czy komputera i zakochują się w szóstce z Manhattanu. Przecież od premiery minęło prawie 30 lat. Świat się zmienił. Ale czy aż tak bardzo jak nam się wydaje? ,,Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie" to nie jest kolejny zbiór anegdot i ciekawostek z zaplecza serialu. To próba dokładnej analizy co dokładnie stoi za sukcesem serialu i dlaczego nadal tak chętnie jest on oglądany. Miller stara się sięgnąć do genezy produkcji. Pokazuje jacy dokładnie ludzie za nią stali i co nimi kierowało przy podejmowaniu takich a nie innych decyzji. Koncentruje się także mocno na fabule pokazując jej zarówno mocne, bardzo uniwersalne i wręcz postępowe cechy jak i wskazując to co już się zestarzało i jest nie pasujące do współczesności. Tak, jest o tym jak pokazywany jest homoseksualizm, o braku różnorodności rasowej, o tym jakie zachowania promuje i co jest akceptowalne a co nie. ,,Przyjaciele" mimo, że byli serialem komediowym dotykali i pokazywali wiele ważnych społecznie tematów, czasem łamiąc tabu i nadając nową wartość zjawiskom, które były dotychczas niepopularne i zamiatane pod dywan.

Praca Kelsey Miller to niewątpliwie ciekawy zbiór pokazujący jak mocno ,,Przyjaciele" wbili się w popkulturę i społeczną świadomość. To serial w pewien sposób oswajający i normalizujący pewne zjawiska ale przede wszystkim oswajający dorosłość. Budujący nadzieję, że gdzieś dookoła też znajdą się takie osoby, z którymi można spędzać całe dnie i mówić o wszystkim. To serial o czasam ,,gdy przyjaciele są rodziną", taka współczesna bajka dla dwudziesto- i trzydziestolatków. W pewnym momencie się z niej wyrasta ale to wcale nie znaczy, że w momentach kryzysu nie można do niej choć na chwilę wrócić. Przyznam, że po lekturze tej książki lepiej widzę i rozumiem fenomen serialu. I cóż, pewnie jeszcze kiedyś do niego wrócę :) 

  p.s. WYZWANIE 2021 - Przeczytaj tyle ile masz wzrostu: 144,1  cm - 2,8 cm = 141,3  cm.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz