niedziela, 18 września 2022

,,Dama w złotym brokacie" Gaston Leroux

Tytuł oryginału: La reine de Sabbat

 Czy jest ktoś, kto nie kojarzy ,,Upiora w operze"? Nawet jeśli będzie zaskoczony tym, że istnieje powieść, która stała się inspiracją to na pewno kojarzy musical albo film. Właśnie Gaston Leroux jest autorem kultowego Upiora. Ale oprócz niego opowieścią, na którą warto zwrócić uwagę jest ,,Dama w złotym brokacie".

Pierwszoosobowa opowieść zaczyna się od zakupu, przez narratora tajemniczej szkatułki. Antykwariusz początkowo nie chce jej przekazywać dalej bo przekonany jest, że związana jest z nią straszliwa klątwa. Narrator zachwycony wykonaniem trwa przy swoim. Już pierwszej nocy przekonuje się, że obawy antykwariusza nie były bezpodstawne. W środku nocy pojawia się tajemnicza zjawa, której celem jest szkatułka. Zaintrygowany narrator postanawia odkryć jej tajemnicę i dowiedzieć się kim jest pojawiająca się dama w złotym brokacie. Nie wie, że jego poszukiwania zaprowadzą go do Włoch i Anglii.

,,Dama w złotym brokacie" to opowieść przesycona atmosferą nieuchwytnej grozy i metafizycznej tajemnicy. To klasyczna opowieść o zbrodni, klątwie i karze. Narrator powoli zbierając kolejne elementy może doprowadzić do rozwiązania zagadki i w rezultacie do uwolnienia zaklętego ducha. Powolnie snuta opowieść, tylko rozbudza ciekawość i pozwala mocniej wniknąć w klimat grozy, sekretów i kary tak ciężkiej, że nie kończy się wraz ze śmiercią. Ta opowieść to perełka dla wszystkich wielbicieli oldskulowych opowieści o duchach. Nie ma tutaj typowego straszenia, krwi czy dramatów - jest trochę baśniowy klimat, kończący się morałem. Polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz