poniedziałek, 23 stycznia 2017

,,Taki wstyd" Joanna Jagiełło


 Urlop na Helu postanawiają wspólnie spędzić Marta i Olgierd. Kiedyś byli małżeństwem, teraz próbują udawać przyjaciół i po cichu każde z nich liczy na odbudowanie łączącej ich więzi. Dystans, który zrodził się między nimi próbują zapełnić zwiedzaniem i spacerami. Przypadkowo dowiadują się o tajemniczym zabójstwie chórzysty. Pod wpływem impulsu zaczynają prowadzić własne śledztwo i odkrywają prawdziwe, wstydliwe oblicze małych miasteczek oraz prawdę o tragicznej historii kilku pokoleń kobiet.

,,Taki wstyd" Joanny Jagiełło to pomimo wysuniętego na pierwszy plan zagadkowego zabójstwa, nie jest kryminał. To bardziej opowieść o ludziach i więzach ich łączący. Pokazuje skomplikowane relacje kilku  osób: małe błędy, które doprowadzają do wielkich tragedii, osobiste dramaty, błędne koło wzajemnych zależności oraz zaślepienie uczuciami, czasem bardzo patologicznymi. Ale to także opowieść o samotności, niezrozumieniu, wyobcowaniu oraz o tym co może spowodować błędne postrzeganie świata. Mocno i dobitnie pokazuje jak trudno jest się wyrwać ze spirali wstydu i strachu.

Autorka na banalnym wątku kryminalnym zbudowała bardzo powieść poruszającą wiele ważnych i aktualnych tematów. W pewnej chwili miałam wrażenie, że tego jest aż za dużo co wpłynęło na spłycenie ich odbioru. Mimo, to ,,Taki wstyd" to ciekawa i dobrze napisana współczesna powieść obyczajowa.

p.s. WYZWANIE 2017 - Przeczytaj tyle ile masz wzrostu: 155,8 cm - 1,9 cm =  153,9 cm         

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz