niedziela, 15 stycznia 2017

,,Syn" Jo Nesbø

Tytuł oryginału: Sønnen

,,Syn" to trzymający w napięciu już od pierwszych stron kryminał i elektryzujący thriller policyjny.

W więzieniu zwanym Państwem znajduje się nietypowy więzień. Nie interesują go rozboje, walki o władzę czy batalie o uniewinnienie. Wręcz przeciwnie przyjmuje za innych kolejne wyroki oraz wysłuchuje wyznań innych współwięźniów. Jego egzystencja kończy się w momencie gdy jedna taka ,,spowiedź" wyjawia mu prawdziwe okoliczności samobójstwa ojca. Od tego momentu chłopak zrobi wszystko aby pomścić najbliższych. Wejdzie na szlak pełen krwi i trupów, a jego działania mogą zaszkodzić wielu wysoko postawionym osobą.

Jo Nesbo  wyszedł poza ramy cyklu o Harry'm Hole'u ale i bez swojego sztandarowego bohatera trzyma poziom. ,,Syn" elektryzuje od pierwszych stron, a z każdą kolejną stroną napięcie tylko rośnie. Nie ma tutaj krystalicznych bohaterów, idealnych herosów. Każda z postaci ma za sobą bagaż doświadczeń i wiele błędów, które decydują o ich zachowaniu oraz wymuszają spłacanie zaciągniętych długów. Wszystko osnute jest w mrocznej i złowrogiej atmosferze Norwegii, pełnej skorumpowanych policjantów, gdzie ten najmniej winny musi zacząć wymierzać sprawiedliwość.

,,Syn" to taka lektura, która nie pozwala na przerwę. Pędzimy razem z akcją i próbujemy nie pogubić się w morzu niuansów, zdążyć uciec i zabić, zanim nas złapią i zabiją. Zapewnia wszystko czego oczekujemy po dobrym kryminale. Polecam!

p.s. WYZWANIE 2017 - Przeczytaj tyle ile masz wzrostu: 158,6 cm - 2,8 cm =  155,8 cm         

1 komentarz:

  1. Mnie Nesbo nie przypadł do gustu, ale dam mu jeszcze jedną szansę. Widać, że pisać potrafi, ale momentami strasznie mnie Czerwone gardło nudziło. Zastanawiam się, po jaką jeszcze jego książkę sięgnąć, żeby mi się spodobało, może właśnie na Syna się zdecyduję...

    OdpowiedzUsuń