niedziela, 12 lutego 2017

,,Ocalone z Titanica" Kate Alcott

Tytuł oryginału: The Dressmaker

Czy na katastrofę najsłynniejszego statku na świecie, legendarnego Titanica można spojrzeć inaczej? Wydawać by się mogło, że popkultura wykreowała jednoznaczny obraz tragedii. Ale sama katastrofa to był moment, dla wielu osób prawdziwy dramat zaczął się później, już na lądzie. Wtedy to nadszedł czas podsumowań, rozliczeń i odkrywania przyczyn. Tym tropem poszła w swojej powieści Kate Alcott. Dla niej podróż najsłynniejszym liniowcem i moment zatonięcia to zaledwie wstęp.

Fabuła powieści koncentruje się wokół dwóch kobiet: młodziutkiej Tess, która ucieka od życia służącej, mając nadzieję na rozpoczęcie nowego życia w Ameryce oraz Lucille - sławnej projektantce mody. Ich losy splotą się tuż przed wypłynięciem statku. Obie kobiety wyjdą cało ale jakże różna będzie ich postawa w obliczu dramatu.

,,Ocalone z Titanica" to opowieść o odwadze i cichym bohaterstwie. Perfekcyjnie prezentuje całą gamę różnych ludzkich zachowań: tych, którzy wspierali,pomagali a także tych, którzy odznaczyli się egoizmem, tchórzostwem oraz kłamstwem. Pokazuje, że nawet jeśli można okłamać wszystkich na około, samego siebie nie da się oszukać, a ciężar winy może okazać się zbyt przytłaczający. Gdzieś w tle głównego wątku pojawia się delikatna opowieść o miłości oraz jest kreślony ciekawy obraz emancypacji kobiet na początku XX wieku.

 ,,Ocalone z Titanica" nie ustrzegły się kilku potknięć fabularnych ale to z pewnością ciekawa i wciągająca opowieść mocno osadzona w historii. Dobrze oddaje klimat oraz specyfikę tego okresu pozwalając na chwilę oderwać się od rzeczywistości XXI wieku. Zachęcam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz