niedziela, 19 lutego 2017

,,Czekoladowe pragnienie" Care Santos

Tytuł oryginału: Desig de Xocolata

Biały dzbanuszek do czekolady. Trochę obity, pozbawiony pokrywki, tajemniczy ale piękny i wędrujący przez pokolenia by towarzyszyć kobietą w najważniejszych momentach. Jest świadkiem zdrad, rozstań, trudnych decyzji, ale i radosnych chwil. Zawsze jest obok gdy ktoś wątpi, odznacza się bohaterstwem. Raz stoi na półce, raz jest schowany głęboko w szafie. Objawia jednak swoje piękno gdy nadchodzi ta decydująca chwila.

,,Czekoladowe pragnienia" to nie powieść w dosłownym tego słowa znaczeniu. To trzy nowele, które łączą się i wzajemnie splatają właśnie dzięki małemu dzbanuszkowi. Właścicielki tego przedmiotu to zupełnie różne kobiety. Brawurowa i zdecydowana Sara, nieśmiała ale lojalna Aurora, odważna i silna Marianna łączy je miłość do czekolady i pokłady uśpionych pragnień. Wszystkie, czasem nie uświadamiają sobie tego, ale chcą coś zmienić w swoim życiu, marzą, pragną, kochają. Są rozdarte przez różnorakie problemy i dylematy ale podejmują działania aby walczyć i decydować same o sobie.

Ciekawym zabiegiem jest stopniowe cofanie się w czasie i powolne odkrywanie przeszłości. Wyraźniej wtedy widać jak bardzo splatają się losy wielu ludzi, którzy nawet o tym nie wiedzą. Autorka stosuje też różne techniki narracji by jeszcze bardziej wciągnąć czytelnika w swoją opowieść.  Opowieść staje się bardziej wyrazista... jak najdoskonalsza czekolada. Polecam.

p.s. WYZWANIE 2017 - Przeczytaj tyle ile masz wzrostu: 145,1 cm - 1,9 cm =  143,2 cm            

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz