środa, 8 lutego 2017

,,Ginekolodzy" Jürgen Thorwald

Tytuł oryginału: Die Frauenärzte

Chyba można pokusić się o tezę, że nie ma dziedziny nauki, która tak długo opierała się przed zbadaniem jak ginekologia. Obleczona w wielorakie tabu tak społeczne jak i religijne, bardzo długo ginęła w mroku zabobonów i domysłów. Skutkowało to licznymi i często bardzo dramatycznymi zgonami kobiet oraz ich dzieci. Cudem wydaje się, że ktoś był w stanie to przeżyć.

,,Ginekolodzy" to książka brutalna, dosadna i przerażająca. Krew w żyłach mrozi świadomość jakich praktyk dopuszczano się na kobietach. Nie da się spokojnie czytać o wręcz rzeźnickich metodach pierwszych ginekologów. Bo autor w spokojny, merytoryczny sposób, wręcz z chirurgiczną precyzją krok po kroku prezentuje najważniejsze aspekty tej dziedziny medycyny. Czytamy więc o przyjmowaniu porodów, pierwszych cesarskich cięciach, badaniu i diagnozowaniu raka, jego operowaniu. Wszystko bardzo sucho i dokładnie co potęguje wrażenie. Budzi grozę jak stosunkowo młoda jest to nauka. Część odkryć nie było dostępnych dla naszych babek.

Juergen Thorwald napisał precyzją książkę o historii ginekologii. Naświetlił wszelkie najważniejsze aspekty i pokazał jak wiele zawdzięczamy uporowi i dociekliwości wielu osób, które decydowały się postępować na bakier przyjętych zasad. Teraz mamy pewność, że nauka, nam kobietą, gwarantuje sporą dawkę opieki i troski. Ta książka otwiera też oczy na znaczenie badań i wczesnej profilaktyki. Polecam!

1 komentarz:

  1. To na pewno ciekawa książka, która by mnie w wielu aspektach zaskoczyła.

    OdpowiedzUsuń