piątek, 11 marca 2016

,,Czułe słówka" Larry McMurthy


Tytuł oryginału: Terms of EndearmentMatka, mama, mamusia, mateczka - najważniejsza kobieta w życiu, ta która urodziła, wychowała, wskazała drogę i wypchnęła dalej w świat. Każdy człowiek, nie ważne co twierdzi zawsze zostaje z nią związany. Większość liczy się z jej zdaniem, szuka u niej aprobaty i wsparcia. Istnieją jednak zupełnie inne warianty związku pomiędzy matką a córką, bardziej toksyczne i wyniszczające. Taka właśnie relacja stanowi oś powieści ,,Czułe słówka".

Aurora Greenway to czterdziestodziewięcioletnia wdowa, otoczona wianuszkiem zapatrzonych w nią adoratorów. Jest apodyktyczna, zapatrzona w siebie, skoncentrowana na swoich potrzebach. Podporządkowuje sobie wszystkich, a szczególnie córkę. Emma, to młoda mężatka, która nie potrafi wyrwać się spod władzy matki. Potulnie znosi krytykę, poniżania, popadając w coraz większy marazm.

Powieść podzielona jest na dwie części. Pierwsza, bardziej obszerna koncentruje się na Aurorze. Jej perypetie z kolejnymi adoratorami wywołują całą serię tragikomicznych zdarzeń idealnie podkreślając wyolbrzymione ego Aurory i jej przerysowane zachowanie. To wyraźnie nakreśla kontrast pomiędzy pewną siebie matką i zahukaną, zgnębioną córką. Uwypukla to niezdrowy charakter ich relacji. Wydaje się, że to ciężarna Emma ma być wsparciem i pocieszeniem dla Aurory, zaplątanej w kolejne skomplikowane relacje miłosne. Wyraźnie widać,że Aurora to pasożyt żerujący na emocjach i uczuciach innych.

Druga część jest króciutka i koncentruje się na Emmie. Opowiada o jej próbie życia na własnych zasadach i dla siebie. Jej poszukiwaniu ciepła i miłości oraz ostatniej, desperackiej walce o wolność.

,,Czułe słówka" to momentami zabawna, wzruszająca i zmuszająca do refleksji opowieść o uczuciach i związkach międzyludzkich. Polecam.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz