środa, 17 lutego 2016

,,Rut" Francine Rivers


 Tytuł oryginału: Unshaken: Rut

,,Rut" to trzecia, środkowa część cyklu ,,Rodowód łaski", skupiającego się na historiach pięciu kobiet wymienionych z imienia w rodowodzie Jezusa. Były to Tamar, Rachab, Rut, Batszeba i Maria.

Ten tomik stanowi sfabularyzowaną opowieść zawartą oryginalnie w Księdze Rut. Prezentuje dzieje trójki postaci Rut, jej teściowej Naomi i Booza. Tytułowa bohaterka decyduje opuścić się rodzinną krainę i razem z teściową wyruszyć do Betlejem. Staje się przez to symbolem ogromnej miłości, poświęcenia i wierności. Nie bacząc na przeciwności i własne szczęście opiekuje się starszą kobietą cały czas wierząc, że Bóg ma ją w swojej opiece.

Pomimo, że nie ma tutaj nic więcej niż to co można znaleźć w Biblii, warto sięgnąć po tę książeczkę. Przybliża ona dzieje Rut w prostszy i bardziej zrozumiały dla współczesnego czytelnika sposób. Delikatnie nakreśla tło społeczne i w przystępny sposób wyjaśnia zawiłości prawa żydowskiego, co sprawia, że zachowania bohaterów stają się bardziej zrozumiałe. Dodatkowo autorka stara się podkreślić te aspekty osobowości postaci, które jej zdaniem są najważniejszymi cechami, determinującymi ich postępowanie. W przypadku Rut - jest to miłość. To ona pokierowała ją do pozostania z Naomi i pozwoliła spotkać Booza.

Książeczka zakończona jest krótkim rozdziałem zawierającym materiał pomocny w samodzielnej lekturze Biblii oraz przy podjęciu próby poszukiwań odniesień do współczesnego życia. Są tam fragmenty tekstu oraz wskazówki i pytania zmuszające do refleksji.

p.s. WYZWANIE 2016 - Przeczytaj tyle ile masz wzrostu: 132,9 cm - 1,5 cm =131,4 cm   

1 komentarz: