niedziela, 7 lutego 2016

,,Obca" Diana Gabaldon

Tytuł oryginału: Outlander

Seria ,,Obca" to ostatnio jeden z najbardziej hitowych cykli powieściowych. Doczekał się nawet własnego serialu, który, notabene, jest świetnie przyjęty i oceniany. Wszystko to sprawiło, że sama postanowiłam sięgnąć po powieść aby przekonać się o co w tym wszystkim chodzi.

Diana Gabaldon w otwierającej cykl części zaserwowała czytelnikom bardzo mocny akcent. Nasza bohaterka, Claire wraz z mężem wyrusza do Szkocji aby spędzić tam zasłużony urlop. Dopiero co zakończyła się II wojna światowa a oni wreszcie po pięcioletniej rozłące mogą być razem. Nic wcześniej nie wskazywało na to, że to właśnie w Szkocji Claire rozpocznie inną wyprawę ... do roku 1743. A właśnie tam trafia po dotknięciu jednego z głazów ustawionych w starożytnym kręgu. Bohaterka będzie musiała zmierzyć się z nową, inną, bardziej brutalną rzeczywistością. Przeznaczenie szykuje jej też niespodziankę w postaci młodego szkockiego wojownika, z którym na zawsze zostanie związana.

Zanim zaczęłam czytać ,,Obcą" przejrzałam opinie, zarówno na polskich jak i zagranicznych stronach internetowych. Pierwsze co mnie uderzyło to ogromny rozrzut: albo się ona podoba, albo - nie. Całkowicie brakuje środka. Jednak chyba dosyć łatwo jest wyjaśnić ten fenomen. Negatywne opinie pochodzą przede wszystkim od tych, którzy spodziewali się prawdziwej fantastyki a niestety ,,Obca" nią nie jest. Zdecydowana jednak większość czytelników dała się porwać tej niezwykłej opowieści, na którą składa się cała rzesza elementów zapożyczonych z różnych rodzajów prozy. Czegóż my tu nie mamy: jest i element fantastyczny, jest romans, powieść historyczna, obyczajowa, sensacja,powieść przygodowa i chyba można by się doszukać jeszcze innych. Gabaldon umiejętnie sięgała po każdy z tych puzzli by dać nam do rąk zapierającą dech w piersiach historię. Ciekawie opowiedziana nie nudzi, pomimo swoich rozmiarów. Razem z naszymi bohaterami obserwujemy niezwykle żywy krajobraz XVIII- wiecznej Szkocji - pełnej dzielnych, mężnych, gotowych do poświęceń i honorowych mężczyzn, silnych kobiet ale i przerażająco zabobonnej. Claire jako wykwalifikowana, XX-wieczna pielęgniarka najmocniej się z tym zderzy.

Nieważne jednak co napisano by o tej powieści, najistotniejsze jest to, że opowiada o tym o czym każdy kiedyś marzył. O podróży w czasie do momentu gdy życie było ,,łatwiejsze i prostsze", do momentu gdzie czeka coś innego niż rutyna i szara rzeczywistość, gdzie życie jest wielką przygodą z ograniczoną liczbą niewiadomych. To chyba decyduje o tym, że ,,Obca" wciąż zyskuje wiernych czytelników, w grono których ja też się już zaliczam.

p.s. WYZWANIE 2016 - Przeczytaj tyle ile masz wzrostu: 143, cm - 5,0 cm =138,0 cm  

1 komentarz: