sobota, 16 kwietnia 2016

,,Ross Poldark" Winston Graham

Tytuł oryginału: Ross Poldark

Ross Poldark wraca do domu po kilku latach nieobecności. Wyjeżdżał jako młody hulaka, powraca jako zmęczony, zniechęcony i zmieniony człowiek. Na miejscu okazuje się, że nic na niego nie czeka. Ojciec nie żyje, ukochana wychodzi za innego, dom i majątek są zrujnowane. Nie mając innego wyjścia podejmuje on walkę o zmianę swojej sytuacji - zaczyna przywracać do życia dom i zrujnowaną kopalnię. Przy okazji na jego drodze stanie młodziutka Demelza, pełna życia i radości kobieta, która niepostrzeżenie wkrada się w jego życie by zostać tam na zawsze.

,,Ross Poldark" został wydany po raz pierwszy w 1945 roku w Anglii i rozpoczął dwunastotomową serię opowiadającą o dziejach rodziny Poldarków zamieszkujących Kornwalię pod koniec XVIII wieku. Trudno powiedzieć żeby to były dzieje bardzo burzliwe. Lepiej pasuje realistyczne i mocno zakorzenione w ówczesnej rzeczywistości. Powieść ta nie tylko opowiada o zmaganiach Rossa i jego rodzącej się miłości ale przede wszystkim świetnie prezentuje szerokie tło społeczne. Nakreśla panujące w Anglii zwyczaje i konwenanse, pośród których nasz bohater czuje się źle i obco. Chce walczyć o równość, praworządność i sprawiedliwość dla wszystkich, jednak jego działania nie zawsze przynoszą pożądane efekty.

Jest to powieść od której ciężko się oderwać. Realizm, wręcz naturalizm świata przedstawionego łagodzony jest delikatnymi nutami humoru i subtelnymi opisami świata, przeżyć i uczuć. Dzieje Rossa i Demelzy przede wszystkim opowiadają o odwiecznym poszukiwaniu szczęścia i własnego miejsca na świecie. Mnie zachwyciły i z niecierpliwością czekam na kolejne tomy w polskim wydaniu.

1 komentarz:

  1. Uwielbiam takie wciągające książki. Chętnie więc przeczytam.

    OdpowiedzUsuń