wtorek, 5 kwietnia 2016

,,Drobne występki w czasach obfitości" Matthew Kneale

Tytuł oryginału: Small Crimes in an Age of Abundance

Zastanawiacie się czasem jak wygląda Wasze życie? I nie mam tutaj na myśli, tych chwil gdy zadajemy sobie ,,wielkie egzystencjalne pytania" lub planujemy zmiany. Mam na myśli małe chwile dnia codziennego. Zastanawiacie się dlaczego coś chowacie tam a nie gdzie indziej? Dlaczego akurat poszliście tą ulicą? Pewnie większość odpowiedziałaby: ,,bo tak", ja pewnie też.

,,Drobne występki w czasach obfitości" to zbiór dwunastu opowiadań, które koncentrują się na pozornie błahych, normalnych sytuacjach. Pokazują je jednak w szerszej perspektywie, prezentując przede wszystkim ich skutek. Bo czy można bezzasadnie oskarżyć kogoś o kradzież, szczególnie w innym kraju? Można. Można podejrzewać kogoś o to, że czyha na nasze życie, tylko na podstawie kroków? Można. Czy można okłamać biedną kobietę z umierającym dzieckiem? Można.

My, ludzie kultury zachodniej często zachowujemy się arogancko. Jesteśmy przekonani o własnej wyższości, o własnej racji. Dokonujemy wielu wyborów, podejmujemy działania ale nie poświęcamy im żadnej refleksji. Koncentrujemy się na własnym dobru, patrząc z góry na kraje tzw. ,,Trzeciego świata". Matthew Kneale skutecznie budzi z tej błogiej drzemki. Pokazuje bezpośrednie skutki i realne wydarzenia. Otwiera oczy i na nowo uczy wrażliwości. To taki zbiór opowiadań, które mają odbić się nam czkawką i wywołać dawno uśpione wyrzuty sumienia. Ma za zadanie zwrócić naszą uwagę na to co ważne i wyrwać nas z ciepłych kokonów, którymi się otuliliśmy.

Polecam gorąco bo naprawdę warto sięgnąć i poświęcić mu chwilę.

p.s. WYZWANIE 2016 - Przeczytaj tyle ile masz wzrostu: 110,6 cm - 2,2 cm =108,4 cm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz