sobota, 18 kwietnia 2015

,,Księgi Jakubowe" Olga Tokarczuk


Chyba wszystkie opinie jakie czytałam na temat tej książki zaczynają się od podkreślenia ogromu pracy, szczegółowości i drobiazgowości prowadzonych badań historycznych. Cóż, są to aspekty najbardziej rzucające się w oczy. Oldze Tokarczuk udało się stworzyć monolityczną epopeję poświęconą, dziś już mało znanej postaci, Jakuba Franka. Jego życie i działalność, obecnie zapomniane, w XVIII wieku budziły wiele emocji. Był charyzmatycznym przywódcą, któremu udało się stworzyć nową sektę wśród Żydów. Spowodował, że przyjmowali chrzest i odrzucali stare obrządki. Uważany był za nowego mesjasza - ,,Pana". Szli za nim starzy i młodzi. Kochano go i nienawidzono. Przyjmowany i wspierany przez możnych.

Myli się jednak każdy kto myśli, że ,,Księgi Jakubowe" to sucha biografia czy nudna powieść historyczna. Jest to opowieść zaskakująca na każdej stronie. Zadziwia bogactwo tła obyczajowo-społecznego, wnikliwe portrety psychologiczne bohaterów, szczegółowość w przedstawieniu relacji zarówno na linii Polacy-Żydzi, jak i wewnątrz żydowskich, ogromne znawstwo niuansów w doktrynach religijnych, niezwykłe postacie pojawiające się jako bohaterzy drugoplanowi. Wszystko to napisane jest żywym, barwnym językiem świetnie budującym nastrój książki. Pomimo, że nie jest to łatwa książka - budząca respekt swoimi rozmiarami jak i tematyką, warto sięgnąć. Zawarte w niej jest wiele prawd uniwersalnych, odnoszących się do każdych czasów.

Pokreślić trzeba też, niezwykłą pracę edytorską. Każdy kto choć kartkował ,,Księgi Jakubowe" szybko zwróci uwagę na szczególna szatę graficzną. Zaskakuje niezwykła, odwrócona numeracja, powtarzanie słów, kroje czcionek oraz przepiękne, barokowe ilustracje. Barokowy jest też tytuł, stanowiący nawiązanie do dzieła księdza Benedykta Chmielowskiego ,,Nowe Ateny". Potęguje to tylko klimat powieści i lepiej wprowadza w świat przedstawiony. 

p.s. WYZWANIE 2015 - Przeczytaj tyle ile masz wzrostu: 141,8  cm  - 6,0 cm = 135,8 cm 

5 komentarzy:

 1. Uważam, że ta książka to wielkie wyzwanie. Słuchałam jej fragmentów w radiowej Trojce...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwszy krok masz już za sobą :) Zachęcam do lektury :)

   Usuń
 2. Mam w planie przeczytać.
  Dodam blog do obserwowanych i pozdrawiam
  http://literackie-zamieszanie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń