poniedziałek, 6 kwietnia 2015

,,Romantyk Boży" Stanisław Dziedzic

Jan Paweł II - Karol Wojtyła to niewątpliwie jedna z tych postaci, o której wydawać by się mogło już wszystko napisano. Jego życiu poświecono nie jedną książkę, nauczanie i działalność nie raz było poddawane szczegółowej analizie. Trudno jest znaleźć aspekt pokazujący z innej perspektywy tę wyjątkową postać.

Stanisław Dziedzic w ,,Romantyku Bożym" koncentruje się na działalności artystycznej przyszłego papieża. Szczegółowo analizuje jego występy jako aktora, omawia zachowane pierwsze próby poetyckie i dramatyczne, wskazuje źródła inspiracji. Podkreśla jak w wielkim stopniu młodzieńcze fascynacje mistycyzmem Słowackiego, Mickiewicza czy Norwida ukształtowały światopogląd Wojtyły. Aktywność sceniczna pozwoliła mu nabyć umiejętność operowania słowem i wpływania na odbiorcę a studia polonistyczne zwróciły uwagę na ogromną moc słowa, jego kształt i rolę. Wszystko to stało się silnym fundamentem dla przyszłej działalności duszpasterskiej.

Czytając tę publikację, oczywistym się staje, że fenomen Jana Pawła II nie opierał się tylko na charyzmie. Podbudowany był głęboką wiedzą teologiczną, dogłębnym zrozumieniem człowieka ale także pomagała mu wrażliwość artystyczna. Wielokrotnie podkreślane jest, że papież był artystą-słowa. W jego nauczaniu przebija poetyczność, ale mimo to jest ono zrozumiałe dla każdego.

,,Romantyk Boży" nie jest lekkim zbiorem anegdot o Janie Pawle II, jest solidną pracą krytyczno-literacką, pokazującą przekrój przez najważniejsze obszary działalności artystycznej papieża.

p.s. WYZWANIE 2015 - Przeczytaj tyle ile masz wzrostu: 146,0  cm  - 2,2 cm = 143,8
cm

1 komentarz:

  1. Witam, na blogu jestem po raz pierwszy.
    Nie znam tej książki, a czytam wszystko co wpadnie mi w ręce o JAnie PAwle II.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń