niedziela, 15 marca 2015

,,Polscy terroryści" Wojciech Lada

Józef Piłsudski i terroryzm? Nawet dziś wydaje się nieprawdopodobne umieszczenie tego w jednym zdaniu. Jednak bliższe przyjrzenie się historii pokazuje, że jest to całkiem możliwe zestawienie.

Książka Wojciecha Lady skupia się na wydarzeniach rozgrywających się na początku XX wieku. Jest to okres nasilających się ruchów niepodległościowych i rewolucyjnych. Przede wszystkim na terenie zaboru rosyjskiego daje się odczuć wrzenie. Coraz więcej młodych, głównie robotników zaczyna organizować się w różnego rodzaju organizacje bojowe. Ich zadaniem jest nieustanne nękanie znienawidzonego zaborcy. Dodatkowym ułatwieniem staje się wykorzystanie zdobyczy nauki: dynamitu oraz umiejętności konstruowania prymitywnych bomb.

Autor szczegółowo charakteryzuje kształtujące się bojówki. Jego opis skupia się na wszystkich obszarach. Zarówno walce, pracy w laboratorium, transportach kurierskich, pracy kobiet jak i co działo się z uwięzionymi. Opisuje najważniejsze akcje i głównych działaczy. A nie są to wcale nieznane czy zapomniane postacie. Wielu z nich stanie się czołowymi politykami Dwudziestolecia i najważniejszymi bohaterami naszej historii. By wspomnieć tylko o Józefie Piłsudskim, Walerym Sławku, Aleksandrze Szczerbińskiej, Ignacym Mościckim.

Całość książki napisana jest w sposób wciągający. Pomimo ogromnego nagromadzenia danych faktograficznych nie sposób się od niej oderwać. Momentami trudno jest uwierzyć, że to wszystko działo się w Polsce zaledwie 100 lat temu. A czy na prawdę można nazwać ich ,,terrorystami"? Autor zostawia czytelnikowi możliwość dowolnej interpretacji pojęcia.

p.s. WYZWANIE 2015 - Historyczna lub polityczna

1 komentarz:

  1. To musiała być bardzo interesująca i wciągająca lektura. Polecę mojemu wujowi, on lubi czytać takie książki.

    OdpowiedzUsuń