piątek, 23 września 2016

,,Dziewczyna znad Rio Paraiso" Ana Veloso


Tytuł oryginału: Das Mädchen am Rio Paraiso

Ana Veloso to specjalistka od tworzenia niebanalnych powieści obyczajowych rozgrywających się najczęściej w egzotycznej scenerii. Tym razem wraz z jej bohaterami przenosimy się do XIX-wiecznej Brazylii.

Znalezienie na brzegu rzeki młodej i pięknej dziewczyny nie mówiącej po portugalsku otwiera powieść. Klara w wyniku tajemniczego wypadku straciła również pamięć. Stopniowo jej opiekunowie próbują nawiązać z nią kontakt oraz odsłonić sekrety jej przeszłości.

,,Dziewczyna znad Rio Paraiso" to przedewszystkim doskonale napisana powieść historyczna. Dużo miejsca poświęca się w niej opisowi trudów i przeszkód jakie musieli pokonać niemieccy osadnicy po przybycie do Brazylii. Dobitnie obrazuje jak może się zmieniać charakter i zachowanie osoby oderwanej od macierzystego środowiska. Droga jaką musiała przejść Klara budzi podziw. Retrospekcje z życia osadniczego to jednak tylko tło dla delikatnej historii rodzącej się miłości. Subtelnie pokazana zachwyca i wzrusza bo jawi się jako zasłużona nagroda za lata wyrzeczeń.

Każdy, kto wcześniej spotkał się z książkami Any Veloso będzie zadowolony i na pewno się nie rozczaruje. Jest tu wszystko za co lubi się autorkę: egzotyczny klimat, dbałość o detale historyczne oraz skomplikowane losy bohaterów. Taki zestaw to idealny przepis na pasjonującą lekturę a ,,Dziewczyna znad Rio Paraiso" taką jest. Polecam!

p.s. WYZWANIE 2016 - Wybrana po okładce

1 komentarz: