sobota, 21 lutego 2015

,,Niech w końcu coś się zdarzy" Trixi von Bülow

Fritzi Berger to świeżo upieczona czterdziestolatka, od niedawna rozwódka samotnie wychowująca pięcioletnią córkę, ma przeciętnie płatną pracę i mnóstwo spraw na głowie. Początkowo, po rozstaniu z mężem popada w marazm i apatię. Wydaje jej się, że nie poradzi sobie z nową rzeczywistością. I chociaż znajomi i przyjaciele są pod wrażeniem jej siły i organizacji, ona tego jednak nie widzi popadając w szaleńcze poszukiwanie czegoś nieuchwytnego.

Prawdziwy początek nowego życia Fritzi nastąpi po wyprawie z przyjaciółką nad Morze Północne. Zacznie wiązać się z zupełnie nieodpowiednimi mężczyznami, popadając ze skrajności w skrajność.

Fritzi została  brutalnie wyrzucona ze znanego sobie, spokojnego, uporządkowanego życia jakie prowadziła jako żona, matka, redaktorka. Nagle stała się ,,rozwódką" i czterdziestolatką. Czytając wyraźnie można odczuć jak próbuje sobie ona poradzić ze stereotypem ,,ryczącej czterdziestki", do którego to totalnie nie pasuje. Wiele osób próbuje udzielać jej rad zupełnie nietrafionych. A ona miota się po środku, niezdecydowana co powinna robić.

Mimo wszystko nie jest to ani smutna powieść, ani tragiczna. Poczynania Fritzi obserwuje się z uśmiechem, w swojej nieporadności jest rozczulająca. Przyznaję, że cały czas trzymałam kciuki aby wszystko dobrze się skończyło.

Na jednej z zagranicznych stron przeczytałam o tej powieści: ,,Ein Buch wie das Leben selbst, emotional, humorvoll, bunt und facettenreich." Czyli ,,Ksiażka jak życie - samodzielne, emocjonalne, pełne humoru, kolorowe i pełne facetów". Nie umiem wymyślić lepszego podsumowania więc pod tym podpisuję się obiema rękami.

p.s. WYZWANIE 2015 - 52 książki w 2015

6 komentarzy:

 1. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, a widzę, że godna uwagi, więc chętnie przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto sięgnąć:) Na pewno znajdziesz w niej coś interesującego :)

   Usuń
 2. Być może jest to historia jakich wiele, ale czytało mi się ją naprawdę dobrze. To przyjemna, wesoło-smutna opowieść dla kobiet i o kobietach. Idealna na wolne popołudnie. Historia, która uczy, że cierpliwość i docenianie tego co się ma w końcu na pewno przyniesie efekty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie :) Idealnie podsumowałaś :)

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Dzięki wielkie:) nawet nie wiesz jak się cieszę, że komuś się podoba to co robię :)

   Usuń