niedziela, 9 sierpnia 2015

,,Szczygieł" Donna Tartt

,,A jeśli nasze zło i błędy są tym, co wyznacza nasz los i prowadzi nas do dobra? A jeśli niektórzy z nas nie potrafiliby tam dotrzeć inną drogą?"

Trzynastoletni Theo Decker w dramatycznych okolicznościach zostaje pozbawiony matki. Ginie ona w trakcie wybuchu w muzeum. Chłopiec nie ponosi żadnych większych obrażeń, w szoku jednak zabiera ze ścian maleńki obrazek szczygła - ukochany obraz matki. Jeszcze nie wie jak ta przypadkowa kradzież wpłynie na jego przyszłość. Wyrzucony z bezpiecznych kolein swojego dotychczasowego życia, zmuszony będzie zmierzyć z wieloma przeciwnościami aby pewnego dnia uwierzyć w stabilność i bezpieczeństwo.

,,Szczygieł" to specyficzna lektura. Pozornie prosta historia o wielkiej tułaczce bohatera, jego dorastaniu, dojrzewaniu, radzeniu sobie z bólem i stratą. Jednak to tylko wierzchnia warstwa, pod którą każdy może znaleźć co tylko chce. Tak jak maleńki i skromny obrazek szczygła kryje wiele tajemnic i szczegółów zauważalnych dopiero po bliższym spojrzeniu tak i powieść stopniowo odsłania swoje tajemnice i pokazuje to co w niej najlepsze. Wielokrotnie odkładałam ją i wracałam aby spokojnie zagłębiać się w nią i wgryzać w słowa. Patrzyłam i widziałam rozmach fabuły ale i intymność treści. Nie jest to powieść do czytania jednych tchem, jest taką, którą należy rozłożyć na raty aby dostrzec jej piękno.

3 komentarze:

  1. Książka zaciekawiła mnie. Niedawno mówiono o niej podczas programu w TV Kultura. Tylko że jest ona strasznie gruba! Może przeczytam zimą.

    OdpowiedzUsuń
  2. Widzę, że nie jest to łatwa lektura. Wymaga głębokiej analizy, a takie książki bardzo lubię.

    OdpowiedzUsuń
  3. jaka intrygująca recenzja!! poszukam jej z pewnością

    OdpowiedzUsuń