czwartek, 24 czerwca 2021

,,Czy naprawdę schamieliśmy?" George Orwell

 Tytuł oryginału: The Collected Works of George Orwell

George Orwell to pisarz, którego nie trzeba specjalnie przedstawiać. Jego ,,Rok 1984" czy ,,Folwark zwierzęcy" to powieści kultowe. Takie, które powinien znać każdy. Uniwersalne w swej wymowie i w prosty, dobitny sposób pokazujące jak działają systemy totalitarne. Jednak Orwell to nie tylko te dwie powieści. Orwell to znacznie więcej. I właśnie teraz, dzięki wydawnictwu MUZA mamy okazję przekonać się jak bardzo przenikliwym obserwatorem społeczeństwa był Orwell.

Zbiór ,,Czy naprawdę schamieliśmy?" to kilkanaście reportaży, esejów, krótkich form, szkiców zebranych w jedną całość i wspólnie wydanych. To przekrój tematów i zagadnień. Najstarsze pochodzą z 1919, jest sporo tekstów pisanych w trakcie II wojny światowej oraz tuż po niej. Jedne są zabawnymi anegdotami, inne to refleksja nad światem, w którym przyszło żyć Orwellowi. Zbiór zamykają notatki z dziennika towarzyszącego pisarzowi w trakcie ostatnich dni miesięcy życia w szpitalu.

Jest to bardzo bogaty tematycznie zbiór, który trudno zaszufladkować i jednoznacznie ocenić. Opowiadania czyta się z przymrużeniem oka, relacje z okresu wojny z zaciekawieniem. Mamy możliwość zerknąć do czasów, gdy rozstrzygnięcie wojny było jeszcze niejednoznaczne a losy Europy i świata nieokreślone. Orwell dopiero spekulował co może się stać i co może być istotne, na co powinno zwracać się uwagę. Zamieszczone w zbiorze są także recenzje powieści. Orwell to pisarz przenikliwy, obdarzony sceptycyzmem i z łatwością punktuje absurdy, wytykanie brak racjonalizmu oraz z łatwością przenosi prozę literacką na przestrzeń życiową. Dzięki jego recenzjom literatura nabiera znaczenia, nie jest odbiciem czy cieniem życia, jest jego pełnoprawną częścią. Tak samo jest z pisarzami, o których mówi. To już nie są tylko frazy ze słowników. To nagle są postaci z krwi i kości ukształtowane przez pewien światopogląd i próbujące przekazać go dalej.

Fascynujące jest jak wiele rzeczy, o których pisze Orwell nadal jest aktualne. Już w połowie lat 40-tych pisał np. o tym jak ważne jest stosowanie odpowiednich określeń na poszczególne grupy społeczne. Już wtedy zwracał uwagę na ,,Murzyna" i ,,Mahometanina" jako słowa odbierane jako obraźliwe. Trzeba było 70 lat by znowu to wróciło do ogólnoświatowej dyskusji. Tak samo ważny jest tekst mówiący o karaniu dyktatorów i decydowaniu, który właściwie ponosi winę.

Teksty Orwella pomimo upływu czasu niewiele straciły na swej aktualności. Nadal mają mocny wydźwięk, zmuszają do zastanowienia, są przenikliwe i dosadne. Zmieniły się realia, historia ruszyła do przodu ale najważniejsze kwestie pozostały takie same. Tak, to częściowo zapis z pewnego punktu w przeszłości ale bez problemu większość poruszanych tematów można odnieść to tego co dzieje się we współczesnym świecie. 

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu MUZA!

 

  p.s. WYZWANIE 2021 - Przeczytaj tyle ile masz wzrostu: 94,5 cm - 2,2 cm = 92,3  cm.

   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz